Ja to bym chciała też dostawać alimenty 😉
Pytania były dwa:
1. "Czy pozbawienie władzy rodzicielskiej a powierzenie opieki nad dzieckiem jednemu z rodziców to to samo?"
I na to padła odpowiedź:
oczywiście, że to dwie różne rzeczy
I wedle mojej wiedzy (nieprawniczej) jest to odpowiedź właściwa. Jako prawnik, który uczestniczy w wątku możesz pociągnąć temat, dopytać, wyjaśnić terminy. Ty uznałaś, że cała odpowiedź jest błędna, a nie wykazałaś gdzie, bo rozumiem, że do tego odnosiłaś się pisząc:
edyta oczywiście się z Tobą nie zgadzam. Popraw się, jeśli są błędy, siliłam się na własną definicję, ale kopiuję z wiki:
Władza rodzicielska – prawa i obowiązki, jakie ma względem osoby małoletniej jej rodzic, związane z wychowaniem, pieczą nad jego majątkiem, a także z przedstawicielstwem ustawowymA powierzenie opieki, to po prostu pozostawienie dziecka jednemu z rodziców odnosi się do tego, że rodzic staje się "głównym" opiekunem, dziecko u niego mieszka. Rodzice mogą to robić naprzemiennie. Obejmuje to:
a)wychowaniu dziecka
b)kierowaniu dzieckiem-środek należytego wychowania, obejmuje: regulowanie trybu życia dziecka, kontrolowanie, w jakim przebywa towarzystwie, jak spędza czas, jakim oddaje się rozrywkom, pilnowanie aby dziecko należycie wypełniało swoje obowiązki
c)obowiązek troski o zapewnienie dziecku odpowiednich warunków egzystencji-polega na organizowaniu warunków życia dziecka-zapewnienie należytego wyżywienia, odzieży, warunków mieszkalnych, pomocy szkolnych, opieki lekarskiej
d)troska o bezpieczeństwo dziecka-obejmuje wszelkie niebezpieczeństwa, tak fizyczne jak i duchowne, niezależnie od źródła zagrożenia
-szczególne znaczenie miejsca pobytu-rozstrzygają rodzice w ramach władzy rodzicielskiej, z reguły dom rodzinny lub na czas przejściowy np. wakacje u dziadków i zamieszkania dziecka-miejsce zamieszkania rodziców lub jednego z nich
-koniecznym odpowiednikiem obowiązków i praw rodziców jest obowiązek posłuszeństwa dziecka-art.95§2-„ dziecko pozostające pod władzą rodzicielską winne jest rodzicom posłuszeństwo”. Rodzice powinni stosować takie środki wychowawcze, aby dziecko świadomie poddało się ich kierownictwu.http://www.cywilnykodeks.pl/kodeks-cywilny/482-piecza-nad-osob-dziecka.htmlDrugie pytanie:
2. "Tzn. jeśli np. żona chce by dzieci mieszkały na stałe z nią i chce dostawać na nie alimenty, to jednocześnie mąż musi być pozbawiony władzy rodzicielskiej, czy nie?"
I tutaj też padła odpowiedź:
Czym innym jest posiadanie i wykonywanie władzy rodzicielskiej nad dziećmi, czym innym prawo (obowiązek) do utrzymywania z dzieckiem kontaktów osobistych, a zupełnie odmienną kwestią jest obowiązek alimentacyjny.
nawet pozbawienie władzy rodzicielskiej nie oznacza wyzbycia się obowiązku alimentacyjnego
Co również wedle mojej wiedzy i obserwacji jest zgodne z prawdą.
Większość rodziców chce mieć kontakt z dziećmi i udział w ich życiu, mieć wpływ na decyzje ich dotyczące- nie zgodziliby się na ograniczenie, ani tym bardziej na pozbawienie praw, a alimenty muszą płacić, bo dziecko nie jest pod ich bezpośrednią opieką. Nie spotkałam się z sytuacją, gdy prawa były zabrane lub ograniczone, ale wierzę, że jak pisze Edyta, "nie oznacza wyzbycia się obowiązku alimentacyjnego".
Zgadza się, wątek jest o rozwodach, i?
[quote author=Jolaa 🙂 link=topic=5739.msg2100755#msg2100755 date=1400761147]
sąd może pozostawić władzę rodzicielską obojgu rodzicom tylko jeżeli przedstawili porozumienie.
"Rodzicom będącym w rozłączeniu sąd opiekuńczy może pozostawić władzę rodzicielską im obojgu, jeżeli przedstawili zgodne z dobrem dziecka porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem. Poza tym zasadnie można przyjąć, że rodzice będą współdziałać w sprawach dziecka." (H. Dolecki, Komentarz do art. 107 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego [w:] Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz.
"Druga istotna zmiana wprowadzona nowelizacją polega na wprowadzeniu możliwości powierzenia władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom, pod warunkiem przedstawienia przez nich zgodnego z dobrem dziecka porozumienia o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywania kontaktów z dzieckiem. Zmiana ta ma na celu wykluczenie przypadkowości i pochopności rozstrzygnięć pozostawiających pełnię władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom niepozostającym ze sobą choćby w faktycznym wspólnym pożyciu." J. Zatorska. Komentarz do ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.08.220.1431).
Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 1 lutego 2000 r. (sygn. akt: III CKN 1148/99):
Po rozwodzie rodziców powierzenie wykonywania władzy rodzicielskiej nad dzieckiem następuje z zasady tylko jednemu z nich (art. 107 § 1 k.r.o.). Zachowanie uprawnień obojga rodziców nastąpić może w sytuacji wyjątkowej, a mianowicie wówczas, gdy istnieje całkowita zgodność między nimi przy wykonywaniu pieczy nad małoletnim dzieckiem.
[/quote]
Potwierdzasz. W punktach najistotniejsze fragmenty:
-Rodzicom będącym w rozłączeniu sąd opiekuńczy może pozostawić władzę rodzicielską im obojgu, jeżeli przedstawili zgodne z dobrem dziecka porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem.
-zmiana wprowadzona nowelizacją polega na wprowadzeniu możliwości powierzenia władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom, pod warunkiem przedstawienia przez nich zgodnego z dobrem dziecka porozumienia o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywania kontaktów z dzieckiem.
-Po rozwodzie rodziców powierzenie wykonywania władzy rodzicielskiej nad dzieckiem następuje z zasady tylko jednemu z nich
Znajduję tu potwierdzenie tego, co napisałam i co napisała Edyta. Nie nie zgadzamy się z Tobą, ale nie rozumiem, dlaczego zarzucasz błąd.
Powierzenie wykonywania władzy rodzicielskiej rozumiem jako powierzenie pieczy nad dzieckiem. Dobrze?
Jeszcze istotne:
1. sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka albo
2. sąd może pozostawić władzę rodzicielską obojgu rodzicom, jeżeli przedstawili zgodne z dobrem dziecka porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem, i jest zasadne oczekiwanie, że będą współdziałać w sprawach dziecka (art. 107 K.r.o.).http://www.eporady24.pl/powierzenie_wykonywania_wladzy_rodzicielskiej,pytania,3,61,5896.htmlOdnośnie:
rodzic nie ma ograniczonej władzy rodzicielskiej. Jeśli (...) rodzice są po rozwodzie, to musieli w takim razie przedstawić porozumienie.Oczywiście, rodzice nie chcący ograniczenia władzy żadnego z nich muszą wedle prawa przedstawić stosowne porozumienie, ale to przeczy stwierdzeniu, że po rozwodzie jedno z nich ma zawsze ograniczone prawa, więc właściwiej byłoby odpowiedzieć: sąd po rozwodzie ogranicza prawa jednego z rodziców, chyba że..., lub możliwe jest zachowanie pełni praw przez oboje rodziców pod warunkiem...