WYBIERAMY BYKA ROKU!

IloveMosiek   Mościsław & Co
08 grudnia 2009 21:24
Ale jest poprawne? Jest. Koniec.
Mnie irytuje "pisze", ale już się nie czepiam. Uznali, jest poprawnie. Dziękuję.
Bynajmniej używane zamiennie z przynajmniej nie jest poprawne. Pewnie za kilka lat też uznają za poprawne i zmienią znaczenie słowa, ale cóż. Będzie poprawne. I tyle. Wtedy przestanę się czepiać.


poprawne jest tylko w kontekście:
"Gazeta F. pisze, że poseł X ma kochankę".

ale nie można powiedziec:
"W gazecie F. pisze, że poseł X ma kochankę"
taka forma była i jest niepoprawna.
trzynastka   In love with the ordinary
08 grudnia 2009 21:25
[quote author=In. link=topic=768.msg398492#msg398492 date=1260293146]
Ale jest poprawne? Jest. Koniec.
Mnie irytuje "pisze", ale już się nie czepiam. Uznali, jest poprawnie. Dziękuję.
Bynajmniej używane zamiennie z przynajmniej nie jest poprawne. Pewnie za kilka lat też uznają za poprawne i zmienią znaczenie słowa, ale cóż. Będzie poprawne. I tyle. Wtedy przestanę się czepiać.


poprawne jest tylko w kontekście:
"Gazeta F. pisze, że poseł X ma kochankę".

ale nie można powiedziec:
"W gazecie F. pisze, że poseł X ma kochankę"
taka forma była i jest niepoprawna.
[/quote]

Właśnie niestety uznali. Pamiętam jak polonistka przyszła i oświadczyła, że od dzisiaj można mówić zamiennie pisze i jest napisane i, że chociaż sie z tym nie zgadza nie będzie sie czepiać.


super, lepiej być nie morze.
IloveMosiek   Mościsław & Co
08 grudnia 2009 21:32
nenevet, moja chrzestna ma tytuł profesora filologii polskiej i to ona informowała mnie o tym, co przed chwilą napisałam.
na początku, kiedy o tym usłyszałam, myślałam tak jak Ty, ale ciotka rozwiała moje wątpliwości. 😉

pisze i jest napisane nie mogą byc używane wymiennie.
to wyrażenie uznane jest tylko właśnie w kontekście "gazeta pisze" - czyli gazeta informuje, donosi...
bez obaw, nadal nie powinno się mówic "w książce pisze"

a swoją drogą, ciekawa jestem, czy ktoś jeszcze zna i pamięta właściwą odmianę takich czasowników "mlec" i "plec" przez osoby 😀iabeł:
Niewidzialna   Czołowy hodowca Re-Volty
08 grudnia 2009 21:36
IloveMosiek, ja mielę, pielę?  😁
No jak to, raczej mlę-plę, mlesz-plesz, pleszew mielim, ja pie..lę 😁
IloveMosiek   Mościsław & Co
08 grudnia 2009 21:46
[quote author=wł. Felix-Huston, forever felicis! link=topic=768.msg398854#msg398854 date=1260308299]
No jak to, raczej mlę-plę, mlesz-plesz, pleszew mielim, ja pie..lę 😁
[/quote]

padłam 👍
Averis   Czarny charakter
08 grudnia 2009 21:49
IloveMosiek Mnie chodziło właśnie o używanie formy 'pisze' w zdaniach typu 'W książce pisze" i tym podobnych. To jest, było i (daj Boże) będzie niepoprawne  😁.
Dla potwierdzenia (informacja ze strony Rady Języka Polskiego)
Sekretarz Rady odpowiedziała pewnej kobiecie na pytanie o to, czy można zamiennie stosować formy „pisze” i „jest napisane”:

„Nowy słownik poprawnej polszczyzny PWN” pod red. A. Markowskiego (Warszawa 1999, s. 658) jednoznacznie rozstrzyga kwestię, o którą Pani pyta − poprawna jest tylko forma jest napisane (np. Tu jest napisane, że pociąg już odjechał.), natomiast forma nieosobowa pisze (np. *Tu pisze, że pociąg już odjechał.) jest niepoprawna.

Wspomniany profesor Markowski jest moim wykładowcą i przewodniczącym RJP- niesamowity człowiek  😅
A co do Twojego pytania- ja znam  😎 Aczkolwiek mielić i pielić jest już w normie wzorcowej- o ile mnie pamięć nie myli. Ale poloniście aż miło usłyszeć formę mełłem, pełłem itd. 😉.
edit: I pozdrów chrzestną  :kwiatek:
Mnie niezmiennie irytuje jak ludzie mylą "ilość" z "liczbą" 😵 Tak samo reaguję w przypadku "pisania z wielkiej/małej/dużej/kolorowej 😁 litery"
No i coś, o czym już kiedyś wspominałam, czyli niepoprawne "wymawianie" dat, a dokładnie roku (powyżej 2000). Niestety, ciągle (w tym w mediach) słyszę, że mamy rok dwutysięczny dziewiąty, zamiast dwa tysiące dziewiąty.

Btw. teraz mam zagwozdkę czy to się pisze razem czy oddzielnie 🤔wirek: 👀
Averis   Czarny charakter
08 grudnia 2009 21:55
Oddzielnie 🙂 Ale 'rok dwutysięczny' razem.
Czyli dobrze napisałam? 😁

Generalnie błędy wychwytuję szybko, ale niestety nie u siebie 🙁 Co mnie martwi, bo często występuje u mnie efekt "przyganiał kocioł garnkowi" 😂
Averis   Czarny charakter
08 grudnia 2009 22:04
Też mam czasami ten problem  😁 A jak już mowa o błędach, to ostatnio dowiedziałam się, że forma 'generalnie' jest niepoprawna i należy jej unikać. Nie pamiętam tylko z powodu jakiego kryterium nie powinna być ona w użyciu. Bardzo mnie to zmartwiło- bo sama jej dość często używam 🙁
amnestriaWybacz, nie zauważyłam słowa 'generalnie' w Twojej wypowiedzi. Nie chcę, żebyś pomyślała, że mam manię poprawiania  :kwiatek:
IloveMosiek   Mościsław & Co
08 grudnia 2009 22:18
mnie razi, jak dziewczyna opowiadając o tym, co wyczyniała ze swoją koleżanką, opowiada: "oglądaliśmy, piekliśmy..." coś mnie trzepie.

no i zwracam uwagę na kacent. jak mi rozmówca poprawnie zaakcentuje wyraz z -ika, -yka albo jakiś czasownik w trybie przypuszczającym, to od razu zyskuje w moich oczach.

a mój ulubiony byk ostatnio to stworzone przez synka mojej znajomej: skónks, wiewiur i ałeroplan 😁

nawiązując do własnych byków - najczęściej napiszę, a potem spojrzę i załamuję się, jak ja w ogóle mogłam walnąc takiego byka? 😵



Averis, dziękuję, chrzestną chętnie pozdrowię 😉
Averis spoko, jestem osobą, która lubi być poprawiana. No bo niby skąd mam wiedzieć, że mówię źle, skoro nikt mi nie zwraca uwagi? 😉

Szkoda, że nie pamiętasz czemu "generalnie" jest niepoprawne. 🙁 Napisz proszę, jak sobie przypomnisz :kwiatek:
Averis   Czarny charakter
08 grudnia 2009 22:29
IloveMosiek Te z -ika, -yka to są zdradzieckie sztuki  😎 Ludzie czasami chcą być hiperpoprawni i akcentują na 3 od końca we wszystkich przypadkach. A tu psikus, bo jak dana forma ma więcej lub mniej sylab niż dany wyraz w dopełniaczu, to się akcentuje na drugą  😁 Choć dawno nie spotkałam nikogo, kto by akcentował np. fizykami. Cóż poradzę, że uwielbiam zajęcia z Kultury języka polskiego. Wiedzieliście, że opera, to utwór muzyczny, a opera, to budynek? Dla mnie to była najważniejsza informacja dnia 😁
Averis jak ja Ci zazdroszczę takich studiów! 😕
Szkoda, że dopiero teraz odkryłam co tak naprawdę mnie interesuje 🙁


Btw. wybaczcie kulawą interpunkcję - nie wiem gdzie stawiać przecinki 😵 Ciągle się tego uczę 😵
tw. wybaczcie kulawą interpunkcję - nie wiem gdzie stawiać przecinki 😵 Ciągle się tego uczę 😵
Metoda staroświecka, o ograniczonej skuteczności (ale niezerowej): stawiać tak, jak się oddycha 😉 Metoda właściwsza - myśleć o gramatyce. O "cegiełkach" z których zbudowana jest wypowiedź. Wtedy raczej podmiotu od orzeczenia nie oddzielisz  😁 (a widywałam takie kwiatki!).

Ze straszydeł językowych drażnią mnie:
Się na końcu zdania (Jaką krzywdę odpoczynkiem  można  koniowi zrobić, który nie może sprawnie poruszać się ?).
I autorskie zastosowania dla (Dla kogo będę potrzebny. Moim zdaniem dla koni, ktore dobrze wyglądaja a nie pracują wystarczy pastwisko.)
Teodora, połowę wakacji poświęciłam na "uczenie się" interpunkcji wg zasad gramatycznych. Czyli, nawiasem mówiąc, gramatykę zgłębiałam.
Niestety, podczas tworzenia wypowiedzi mam mętlik w głowie. Zaczynam zastanawiać się nad każdym wyrazem, w rezultacie wychodzi "koszmarek" 🤔wirek:
Może za dużo w tym analizowania? Nie wiem... Nie umiem sobie z tym poradzić 😵
Averis   Czarny charakter
08 grudnia 2009 23:01
amnestria Znalazłam! Chodzi o to, że jest to wyraz modny, czyli "taki element leksykalny, który w jednym ze swoich znaczeń jest używany o wiele częściej, niż wynikałoby to z potrzeb komunikacyjnych." (cytat z "Wyrazów modnych" D.Buttler). Osoba pisząca lub mówiąca, mimo, że ma do wyboru pewną ilość określeń, to stale posługuje się tym samym zwrotem/ wyrazem- działa w myśl zasady, że dany wyraz jest właściwy 'bo wszyscy tak mówią'. Powoduje to, że leksem, z początku atrakcyjny ze względu na swoją nowość, zaczyna wypierać z języka swoje synonimy- sam stopniowo zatracając swoje znaczenie, stając się wyrazem o treści bardzo ogólnej, czasami nawet pustym znaczeniowo.
"Generalnie" jest używane w znaczeniu 'ogólnie, w zasadzie, zasadniczo'. Przykład użycia 'modnego': "Generalnie nie mamy zastrzeżeń do waszego projektu." podczas, gdy powinniśmy powiedzieć "W zasadzie nie mamy zastrzeżeń do waszego projektu." I jeszcze jedno: "Generalnie masz rację, zgadzam się co do tego.", gdy powinno być "Zasadniczo masz rację, zgadzam się co do tego.". Nie każdy wyraz modny jest z miejsca klasyfikowany jako błąd- niemniej jednak powinno się ich unikać, prowadzą do znacznego zubożenia słownictwa. Czasami wręcz mogą wprowadzać odbiorce w błąd- tak jak np. użycie słowa 'agresywny' w wyrażeniu 'agresywny pracownik'. Pierwsze skojarzenie, które się nasuwa, to człowiek, który atakuje spinaczem bezbronnych ludzi w poczekalni. Jednak osobie, która posłużyła się tym określeniem chodziło o to, że jej podwładny jest wyjątkowo energiczny i entuzjastycznie nastawiony do pracy. Mam nadzieję, że ktoś coś z tego zrozumiał  😡 Jeśli jednak zbytnio namotałam, to mogę odesłać do książki, lub wrzucić skany opisujące to zagadnienie.
IloveMosiek   Mościsław & Co
08 grudnia 2009 23:09
Wiedzieliście, że opera, to utwór muzyczny, a opera, to budynek? Dla mnie to była najważniejsza informacja dnia 😁


wiedzieliśmy  😎


a z tymi przecinkami to najpierw trzeba przyzwoic zasady, a potem samo się utrwali.
tego naprawdę nie jest tak dużo i raczej bezproblemowo wchodzi do głowy.

co do "modnych" wyrażeń, irytuje mnie jeszcze "aczkolwiek", a z tym "generalnie" to rzeczywiście, jak się zastanowic, to jest skubane wszechobecne.

przypomniało mi się parę kwiatków z raportów mojego ojca:
"Ciało należało do właściciela mieszkania"
"Denat przed południem wyszedł na pole"
"Denat stanął na snopku, po czym kopnął w niego i dokonał samouduszenia"
"W dniu dzisiejszym przebyłem dwa kilometry w poszukiwaniu ręki denatki, w wyniku czego w pobliżu nasypu sposobem operacyjnym ustaliłem miejsce pobytu ręki lewej, płci żeńskiej."
"Ciągnik marki 'Ursus' zaorał nawierzchnię drogi powiatowej za przyczyną 3,5 promila posiadanych we krwi."

przepraszam, musiałam 🤣

Hmmmm... Nie do końca rozumiem... Piszesz o zubażaniu języka poprzez uzywanie wyrazów modnych - co to ma wspólnego z poprawnością językową? Dla mnie to, wg tego co piszesz, wygląda na pewne zjawisko, którego nie popierają językoznawcy (?), natomiast nie oznacza to wcale, że zastosowany wyraz (tu: generalnie) jest użyty nieprawidłowo. Może się mylę, ale serio nie łapię 🤔wirek: 😁 No bo co, mamy całkowicie zrezygnować z używania "generalnie". Chyba za późna pora dla mnie 😵


Btw. jak już się czepiać (choć w zasadzie pytam), to czy nie powinnaś była napisać: "liczba określeń"? Ale może to już moje schizy 😜
Edytka   era Turbo-Seniora | Musicalowa Mafia
08 grudnia 2009 23:22
a swoją drogą, ciekawa jestem, czy ktoś jeszcze zna i pamięta właściwą odmianę takich czasowników "mlec" i "plec" przez osoby 😀iabeł:

w czasie przeszyłym:
ja mełłam
ty mełłeś
on mełł
my mełliśmy
wy mełliście
oni mełli:

🙂 podobnie jest z pelić (ja pełłam). czas teraźniejszy jest chyba (?) oczywisty
Averis   Czarny charakter
08 grudnia 2009 23:28
amnestria Nowy Słownik Poprawnej Polszczyzny dopuszcza wymienne stosowanie tych określeń. Ale mimo wszystko masz rację- milsza dla oka jest forma 'liczba' 😉.
A wracając do tego nieszczęsnego 'generalnie'. Chodzi o to, że nie sam wyraz jest niepoprawny tylko jego nowe, rozszerzone znaczenie. Jest ono, niepotrzebnie, używane zamiast form wyrazów już istniejących. Skoro mamy w języku coś, co całkiem sprawnie działa, to zbędne jest namnażanie tego typu innowacji. Może to spowodować trudności w komunikowaniu się.
edit: Ponownie poprawione  🙄.
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
08 grudnia 2009 23:30
Averis, za to mnie zabiły przecinki w ostatnim zdaniu. Możesz wytłumaczyć celowość użycia każdego z nich, bo troszkę nie umiem dojść, dlaczego one tam są, a ja z przecinkami na bakier jestem.
Averis   Czarny charakter
08 grudnia 2009 23:32
Strzyga Mnie też coś tu nie pasowało. Już pozmieniałam 😉
edit:amnestria Na chwile obecną nie umiem tego lepiej wytłumaczyś. Ale bardzo chętnie podrzucę Ci link do książki, gdzie jest to bardzo przystępnie wyjaśnione 😉
Ludzie czasami chcą być hiperpoprawni i akcentują na 3 od końca we wszystkich przypadkach. A tu psikus, bo jak dana forma ma więcej lub mniej sylab niż dany wyraz w dopełniaczu, to się akcentuje na drugą  😁 Choć dawno nie spotkałam nikogo, kto by akcentował np. fizykami.

A po co ktokolwiek miałby tak akcentować? na czwartej od końca?
Bo zapamiętał, że jest fizyka. I nie zauważył drobnych różnic.
A na czwartą od końca też się zdarza: w bylibyśmy na przykład.
Wiwiana   szaman fanatyk
09 grudnia 2009 08:33
"Oskarżony zaatakował poszkodowanego za pomocą żaby, który pośliznął się na wyżej wymienionej i upuścił tacę, ponieważ zaryczała jak krowa."
Raporty policyjne wymiatają.  😁

Ćwiczenie językowe:
chodzić - chadzam
jeść - jadam
pić - pijam
jeździć - .......?? 😀
hm... ujeżdżam, oczywiśta  😎

[quote author=wł. Felix-Huston, forever felicis! link=topic=768.msg398854#msg398854 date=1260308299]
No jak to, raczej mlę-plę, mlesz-plesz, pleszew mielim, ja pie..lę 😁
[/quote]

Hej, ja tu startuję w konkursie na BYKA ROKU, a Wy idziecie w taką hiperpoprawność, że niedługo nie będę miała z kim walczyć 🤔
Jedynie moja wychowana w Niemczech siostra podnosi mi poprzeczkę - w liście zapytała ojca "jak się chujesz?"  😀
dempsey   fiat voluntas Tua
09 grudnia 2009 11:09
[quote author=wł. Felix-Huston, forever felicis! link=topic=768.msg399191#msg399191 date=1260356560]
Jedynie moja wychowana w Niemczech siostra podnosi mi poprzeczkę - w liście zapytała ojca "jak się chujesz?"  😀
[/quote]
🤣 mam nadzieje, ze nie odpisal: "Czujowo."

to jak moj brat. zglosil sie na pierwszych zajeciach z informatyki w liceum, i na pytanie "Kto wie  co to jest Excel?", wypalil: "Kalkusz alkulacyjny"
Averis   Czarny charakter
09 grudnia 2009 14:52
wł. Felix-Huston, forever felicis!Powinnaś się w takim razie cieszyć, bo hiperpoprawność też jest niepoprawna- jak na przykład wymawianie liczby 600 jako 'sześćset' 😉 Ja błędów robię sporo, staram się z tym walczyć, ale jako, że przyzwyczajenie jest druga naturą człowieka- czasami opornie mi to idzie  😁
edit: A pytanie siostry- bezcenne.
A jeśli chodzi o znalezione byki, to proszę bardzo:
na podkane osobniki Przez kilka sekund się zastanawiałam co autor miał na myśli. 👀
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się