Do poczytania dla przypomnienie, ktoś kto mówi ze uzyskanie wpisu bez świadectwa krycia potwierdzonego w KFPS z Holandii, a ogier przecież ma wydane pozwolenie na krycie w PZHK , po prostu kłamie 😤
Właściciel ogiera i klaczy ma obowiązek dopilnować , by źrebak miało wydane świadectwo i potwierdzone w KFPS , a nie właściciel źrebaka .
Jak nie ma wpisu czy świadectwa krycia, a kupujemy takiego konika , badania DNA i reszta przepychanek, a to wcale nie jest łatwe i tanie !!!! Taniej wychodzi kupno konia z wpisem w rejestrze lub ze świadectwem krycia i tyle ❗
http://koniefryzyjskie.org.pl/n/index.php?option=com_content&view=article&id=125:zasady-rejestracji-zrebiat&catid=35:rules&Itemid=27
,,
Zasady rejestracji źrebiat KFPS1. Świadectwa krycia ogierów:
- KFPS STB
- KFPS-D
- KFPS vb z pozwoleniem na krycie
- KFPS vb bez pozwolenia na krycie
ma obowiązek wypełnić i dostarczyć do biura KFPS, właściciel ogiera, w ciągu 14 dni od daty krycia.
Raport musi zawierać: dane klaczy - nazwa, numer rejestracyjny, numer chipa, dane właściciela
dane ogiera - nazwa, numer rejestracyjny, numer chipa, dane właściciela
datę krycia.
2. Na podstawie powyższych danych KFPS wystawia rachunek "dekafdracht". Po jego zapłaceniu właściciel klaczy otrzymuje "raport z porodu"- "gebortbericht".
Jeśli ogier ma pozwolenie na krycie, KFPS przesyła "gebortbericht " do właściciela ogiera; jeśli nie, dokumenty są przesyłane bezpośrednio do właściciela klaczy.
Wypełniony gebortbericht należy odesłać do KFPS, w ciągu dwóch tygodni od urodzenia się źrebięcia. Zbyt późne zgłoszenie skutkuje naliczeniem kary (patrz cennik KFPS)
3. Na podstawie Gebortbericht'a właściciel źrebięcia otrzymuje Świadectwo Urodzenia ( tzw niebieski papier) z KFPS - bevestiging. Jest to dowód rejestracji źrebięcia we wstępnym rejestrze źrebięcym VVR i bez wypełnienia jego rewersu i zachipowania źrebięcia NIE UPRAWNIA do otrzymania rodowodu!
Dokument ten należy odesłać po w zaczipowaniu źrebięcia, które należy wykonać nie później niż w szóstym miesiącu jego życia.
4. Jeśli przy porodzie klacz padnie, czipowanie należy przeprowadzić w ciągu PIERWSZEGO tygodnia życia źrebaka, w innym wypadku obowiązkowa staje się weryfikacja DNA.
Czipowanie źrebięcia przy matce może być przeprowadzone w trakcie inspekcji hodowlanej, lub przez weterynarza hodowcy.
Jeśli źrebie jest czipowane poza inspekcją, lekarz jest zobligowany do wypełnienia rewersu świadectwa.
5. Źrebie po ogierze bez pozwolenia na krycie obowiązkowo musi przejść badania DNA. Informacje na ten temat KFPS dostarcza razem z "gebortbericht'em".6. Po dostarczeniu do KFPS numeru czipa źrebięcia ( inspektorzy, lub protokół ) źrebie jest rejestrowane w odpowiednim rejestrze źrebiąt - VB..
Dokumenty przesyłane są na adres odpowiedniej organizacji krajowej. Organizacja odsyła je właścicielowi źrebięcia.
7. W przypadku kiedy krycie nie było zgłoszone przed urodzeniem źrebięcia KFPS kontaktuje się z właścicielem ogiera w celu potwierdzenia krycia. Następnie źrebie musi mieć zweryfikowane pochodzenie, niezależnie od rejestru jego ojca.
8. Źrebie i klacz przedstawiane do przeglądu hodowlanego muszą być zaszczepione przeciwko grypie. Szczepienie jest ważne gdy wykonane jest szczepienie podstawowe (dwa szczepienia, drugie powinno nastąpić miedzy trzecim, a trzynastym tygodniem od pierwszego).
Szczepienie przypominające powinno być wykonywane w maksymalnym okresie 12 miesięcy od szczepienia bazowego.
Szczepienie nie powinno być przeprowadzone mniej niż 7 dni przed data inspekcji. Szczepienie musi być potwierdzone podpisem i pieczątką weterynarza. Bezwzględnie konieczne jest szczepienie źrebięcia które ukończyło 4 miesiące życia