melehowicz
Konto zarejstrowane: 16 maja 2015
Ostatnio online: 11 kwietnia 2025 o 20:02
Najnowsze posty użytkownika:
ciąża, wyźrebienie, źrebak
autor: melehowicz dnia 08 kwietnia 2025 o 13:38
ogurek, Zabezpieczenie pępowiny o sprawa oczywista. Raczej miałem na myśli dłubanie przy pępowinie później. Prawda, że mogą się jakiś komplikacje przytrafić, wtedy trzeba sytuację ratować.
własna przydomowa stajnia
autor: melehowicz dnia 08 kwietnia 2025 o 09:04
Podłoże mam z płyt drogowych, boki z paneli płotu betonowego (1 m) . Z tego co czytam można to wyłożyć wzmacnianą folią dla uzyskania szczelności i powinno się sprawdzić.
własna przydomowa stajnia
autor: melehowicz dnia 08 kwietnia 2025 o 07:59
Iskra de Baleron, Chyba ostatecznie zastosuję folię.
ciąża, wyźrebienie, źrebak
autor: melehowicz dnia 08 kwietnia 2025 o 07:57
blucha, Jskbyvto powiedzieć.... to ełaśnie o to chodzi, żeby pozamykać otwarte tkanki po przerwaniu pępowiny. Używam pigmentum castelani - powstaje twardy strup. Powtarzam z ostrożności ten zabieg po kilku godzinach. Nie ma potrzeby niczego przemywać czy oczyszczać
własna przydomowa stajnia
autor: melehowicz dnia 03 kwietnia 2025 o 20:07
Miamia2020, Zdarza sie że w mpzp dla miast jest zastrzeżenie/zakaz utrzymywania zwierząt gospodarskich. Jeśli nie ma takiego zapisu to tylko tzw relacje dobrosąsiedzkie mogą cię powstrzymać.
Zadziwiające, nietypowe ogłoszenia
autor: melehowicz dnia 03 kwietnia 2025 o 14:32
karolina_, Trochę mnie razi termin ujeżdżenie skokowe, ale może to kwestia nazewnictwa. Czy skoczkiem czy pingwinem pomoce do szergowej zmiany czy piruetu w galopie stosuje sie takie same i efekt musi być taki sam. Oczywiście doskonalenie w ujeżdżeniu musi być na wyższy poziom. Zastosowanie w skokach poszczególnych elementów jest trudniejsze, bo czasu na przygotowanie mniej i jeszcze mamy ruch w pionie🤣
kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy
autor: melehowicz dnia 02 kwietnia 2025 o 22:23
Meise, To właśnie jest miara cygańska. Odległość od stawu pęcinowego do łokcia odłożona od łokcia w górę da wysokość w kłębie konia dorosłego, w przybliżeniu.
paszport konia- co i jak?
autor: melehowicz dnia 26 marca 2025 o 22:18
Zuzu., Dokładnie nie - żadne ponowne opisanie konia nie wchodzi w rachubę. jest tylko potwierdzenie tożsamości i wiarygodności dokumentów oraz wpis w bazie IRZplus. Koń pojawia się w bazie widzianej przez służby weterynaryjne.
paszport konia- co i jak?
autor: melehowicz dnia 26 marca 2025 o 19:53
Zuzu., Ja nie wiem, bo jak widać doświadczenia są różne.
U mnie była Pani z pzhk, potwierdziła , że ten koń to ten koń i dała wklejkę w paszport.
Może tak : we Wrocławskim OZHK się to tak odbywa.
Za przyjazd Pani musiałam zapłacić.
Znajomi robili dokładnie tak samo.
Perlica, No cóz , każdy koń koń obcego pochodzenia musi to przejść, w przeciwnym razie jest nielegałem. Nie ma to nic wspólnego ze startem w zawodach. Wszędzie w UE jest taka procedura. Wiele na tym forum łez wylano z tego powodu, ale póki co nic się nie zmieniło w przepisach UE i krajowych. Raczej trzeba będzie zaczekać do wojny.......🙃
paszport konia- co i jak?
autor: melehowicz dnia 26 marca 2025 o 17:37
Co wy ty piszecie?! Koń przywieziony do Polski lub w Polsce urodzony ale opisany w zagranicznej ksiedze przechodzi zwykła procedure identyfikacji konia i może ubiegać się o prawo startu w Polsce po wykupieniu licencji w PZJ/OZJ/FEI w zależności od rangi konkursu. Nie ma żadnych dodatkowych procedur!
własna przydomowa stajnia
autor: melehowicz dnia 25 marca 2025 o 19:44
Iskra de Baleron, Jeszcze audyt krajobrazowy się kłania. Wygląda niewinnie, ale w realu jest 1:1 przenoszony do POG i MPZP i WZ
kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy
autor: melehowicz dnia 18 marca 2025 o 15:38
Sankaritarina, Termin ramową oznaczać powinien tyle samo co koń o długich liniach inaczej "w obszernej ramie". Termin powinien być zawsze używany w znaczeniu pozytywnym. Padła tu słuszna uwaga o właściwych proporcjach. Inną sprawą jest czy isoby posługująca się tym terminem wiedzą jakie jest jego znaczenie i w takim znaczeniu go używają.
ciąża, wyźrebienie, źrebak
autor: melehowicz dnia 18 marca 2025 o 15:28
xMikax, Każdy wet wie czym jest obrzęk zastoinowy i jaką na przyczynę i przebieg. Decyzja o szczepieniu (ba tężec i grypę) nie powinna sprawić trudności.
ciąża, wyźrebienie, źrebak
autor: melehowicz dnia 17 marca 2025 o 21:29
xMikax, taki obrzęk zastoinowy się czasem robi, poszukaj na tym.wątku chyba było o tym
ciąża, wyźrebienie, źrebak
autor: melehowicz dnia 17 marca 2025 o 21:25
Iskra de Baleron, Zobaczymy co będzie. Maści nie gwarantowałem. Nowa pańcia pytała czy nie będzie aby siwy....
ciąża, wyźrebienie, źrebak
autor: melehowicz dnia 17 marca 2025 o 09:11
Już..... hodowxa histeryk trochę zatroskał, bo pierworódka nie dość sprawnie radziła sobie ze źrebakiem, ale ostatecznie wszystko odbyło się zgodnie z 1-2-3. Jak tu wytłumaczyć źrebakowi, że ani mama ani tata nie są "czarne"🙃 Casalou PS x Grand Slam VDL. Ma już właścicieli.
elektrolity
autor: melehowicz dnia 04 marca 2025 o 17:10
Plamkakochanie, To jest wysiłek, intuicja Cię nie myli.
elektrolity
autor: melehowicz dnia 03 marca 2025 o 22:24
Plamkakochanie, Tylko potwierdzę, koń w wodzie też się poci. poza tym, nie tylko przez pocenie wydala rożne "poboczne" produkty procesów metabolicznych. Mięśnie pracują , czy podczas galopu, czy podczas pływania.
Reproduktory, nasienie, krycie klaczy - co polecacie ?
autor: melehowicz dnia 01 marca 2025 o 10:49
ogurek, Miałem na myśli kwestię xoohigieny, reszta to sprawa związków hodowców. Ale dodam, że Państwo (oraz UE) nie powinno abdykować skoro usrsliło zasady funkcjonowania ksiąg stadnych.
Reproduktory, nasienie, krycie klaczy - co polecacie ?
autor: melehowicz dnia 28 lutego 2025 o 17:00
Sporym problemem jest uznawanie przez AES ogierów w kategorii "na własne potrzeby". Są to ogiery najniższej jakości z pośród uznanych, ponadto właścicielom wydaje się że nie muszą rejestrować punktu kopulacyjnego " bo 20 lat temu takie były przepisy", dodatkowo limit krycia pozwala sprzedaż stanówki na boku dla rzekomo dzierżawionych klaczy. Zawsze pośród hodowców znajdą się osoby mające własny pomysł na hodowlę wg własnych kryteriów i często samozwańczo wybranymi ogierami - na to nic nie poradzimy, to kwestia determinacji Państwa.
Od odsadka do trzylatka - jak dojrzewa koń.
autor: melehowicz dnia 25 lutego 2025 o 14:50
Tak, to także konieczny element treningu - koń przeznaczony do sportu jest w treningu 24/7 . Spoczynek ruch, relaks, komunikacja - to truizm ale mało zauważany.
Od odsadka do trzylatka - jak dojrzewa koń.
autor: melehowicz dnia 25 lutego 2025 o 11:35
karolina_, Ale ten ciąg czy piaf zaczyna się na etapie szkolenia początkującego jeźdźca i młodego konia - reszta jak piszesz. Zawodnik a trener to skrajnie rożne kompetencje, czy ktoś to bierze pod rozwagę? Czy właściciel ma wiedzę jak maneżować koniem żeby się nie wysypał w wieku 6-9 lat, albo czy trener ma odwagę postawić się właścicielowi?
Od odsadka do trzylatka - jak dojrzewa koń.
autor: melehowicz dnia 25 lutego 2025 o 08:34
karolina_, Tu mamy zgodny pogląd. Czasem nachodzi mnie myśl, że mamy nadmiar republikańskości w sobie - wielu ludziom wydaje się że ich pogląd i doświadczenie są jedyne, mało tego, każdy pogląd na sprawę jest uprawniony - słowem każdy ma rację. Tymczasem w jeździectwie żeby mieć racje to trzeba sporo osiągnąć na najwyższym poziomie. Panuje organiczna niechęć do podporządkowania się rygorowi - robimy tak , a nie inaczej. Na usprawiedliwienie należy wskazać,że nie bardzo jest i było od kogo się uczyć (może kilka osób)
Od odsadka do trzylatka - jak dojrzewa koń.
autor: melehowicz dnia 24 lutego 2025 o 20:44
Pewnie do końca niczego nie ustalimy, ale zawsze coś z merytorycznej dyskusji można wynieść. Nie zamykam dyskusji, ale chyba już się wypowiedziałem. Niestety nie zrealizowałem planu posłuchania pełnego wykładu dr Skorupskiego - pewnie natchnął by mnie jakimiś dodatkowymi przemyśleniami.
Od odsadka do trzylatka - jak dojrzewa koń.
autor: melehowicz dnia 24 lutego 2025 o 16:54
keirashara, Trudno to definiować, nie kwestionuję cech psyche, ale dla własnej wygody lubię pewien porządek. nie nakłaniam nikogo do naśladowania. Nie kumam stosowania narracji przynależnej komentatorom sportowym używanej w hodowli.
Od odsadka do trzylatka - jak dojrzewa koń.
autor: melehowicz dnia 24 lutego 2025 o 16:51
blucha, Trochę nadinterpretujesz moje wpisy, ale niech tam. Rodowód ojca wykazuje dość płytko rozejście się hodowli w dwóch kierunkach użytkowych, matka tez dała finalistkę MPMK w ujeżdżeniu (5m) 5 latków po odchowaniu źrebaka. Hodowla w całości z tej linii. 14 czempionów i vice czempionatów źrebiąt, Ogier licencjonowany, dwie kolejne klacze w sporcie skokowym początkujące z racji wieku.
Od odsadka do trzylatka - jak dojrzewa koń.
autor: melehowicz dnia 24 lutego 2025 o 15:52
blucha, To wcale nie jest łatwe. To,że podałem kryteria jakimi się kieruję nie oznacza,że to prosty przepis na sukces.
karolina_, myślę, sfera psyche koni jest mocno niedookreślona. Na własne potrzeby kieruję się starodawnym podziałem na temperament (dziedziczony) i charakter (nabyty w drodze doświadczeń w tym treningowych i startowych) . Na moje oko wspomniane przez ciebie kryteria używane przez KWPN mogą być podobne. nauka słabo sobie radzi z tymi zjawiskami.
Od odsadka do trzylatka - jak dojrzewa koń.
autor: melehowicz dnia 24 lutego 2025 o 07:46
Jestem sceptyczny co do formułowania cech które nie istnieją w biologii. Patrzę na świat przez szkiełko i oko i tym się kieruje w hodowli i takie pojęcia jak refleks serce do skoku , spryt to cechy albo źle nazwane albo wydumane, często przez "uczłowieczanie" konia. Wielu ludzi słysząc takie teksty z ust "fachowców" traktuje je serio i brnie w hodowli (i nie tylko) w ślepy zaułek - przykład: znaczna część polskiej hodowli. Podobnie jest ze sławetnym powiedzeniem ze w hodowli 2+2 nie musi dać 4 - musi , ale w tym sensie ze jak coś nie jest warunkowane genetycznie to nie szukaj tego u potomstwa, nie szukaj cech które nie istnieją, odróżniaj cechy podlegające dziedziczeniu od obserwacji które są wynikiem tych cech
Od odsadka do trzylatka - jak dojrzewa koń.
autor: melehowicz dnia 23 lutego 2025 o 22:03
Ale co ciekawe oba konie z 1 i 2 to wcale nie były top silne konie vs stawka, a sprytne i z sercem.
Perlica,
Nievwiem jsk to napisać? Sjąd taka ocena? Bo larsły 19 cm bad przeszkodą a nie pół metra? Ukończyły gez zrzutki z bajlrpsxym czasem . Prawdą że nie był to konkurs 160, ale dla mnie ok,. Koń który krylby stojski orzegrałby ten konkurs. Dla hodowcy płynie wniosek co hodować. Myślę że się tu zgadzamy? Serce i spryt - to tylko nasze emocje.
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: melehowicz dnia 23 lutego 2025 o 13:28
Iskra de Baleron, Pozostaje klasyczna słona z dobrego pachnącego balota, pewnie nie owsiana, reszta może być. Podawałem kiedyś - sprawdziła się super. Co do tego co pyli a co nie to już inna sprawa i kwestia uznaniowa. Zawsze można taki obrok zwilżyć i tyle. Widziałem,że sieczki ze słomy można kupić na olx, ale można tez samemu robić, a przy odrobinie szczęścia w stodole sąsiada znajdzie się sieczkarnia. ja tak trafiłem. kobyła jechała na tym przygotowanie start w finale MPMK.
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: melehowicz dnia 23 lutego 2025 o 13:02
Iskra de Baleron, Jestem , a właściwie byłem gorącym zwolennikiem sieczki z lucerny. W temacie w ogóle sieczki pozostaję nim nadal, ale co do lucerny to dałem się namówić na granulat. Nawet kupiłem od dwóch producentów, zrobiłem taka "swoją" ocenę organoleptyczną, dokonałem wyboru, o dziwo tańszej i już drugi worek skarmiam (pierwszy wybranego producenta). Będzie dobrze.
Od odsadka do trzylatka - jak dojrzewa koń.
autor: melehowicz dnia 22 lutego 2025 o 20:07
Kłus wprost rzeczywiście jest ruchem o mniejszym znaczeniu, ale pośrednio świadczy o balansie konia , naturalnym podstawieniu lub predyspozycjach w tym kierunku, elastyczności. Trening ujeżdżeniowy koni skokowych jest w Polsce walorem dla wąskiej grupy skoczków i widać to po wynikach i stylu jazdy. Tymczasem koń klasy GP musi umieć poprawnie wykonać wszystkie elementy St George. Wracając do kłusa , zwróć uwagę że skupiłem się wyłącznie na ocenie pracy zadnich kończyn.
Od odsadka do trzylatka - jak dojrzewa koń.
autor: melehowicz dnia 22 lutego 2025 o 16:52
karolina_, To chyba nie tak. należy skoczka zwolnić z obowiązku wyniosłości galopu ale ten ruch musi być trzytaktowy, musi być okrągły i idący przez grzbiet/elastyczny, fulee obszerne, z zadnimi nogami wkraczającymi pod kłodę (tu trzeba obserwować dwa górne stawy i współpracę z obręczą miedniczną - "naciągnięcie sprężyny do skoku". Kłus musi być poprawny z dobrym zaangażowaniem zadnich kończyn i obszerną pracą stawów skokowych. Stęp identycznie oceniany jak u pingwina.
Transport koni-co i jak. Wszystko na temat :)
autor: melehowicz dnia 19 lutego 2025 o 10:43
epk, Dziękuję, że się że mną zgadzasz, o tym pisałem powyżej .... jeśli są wskazania ato tak stisować, a nie prewencyjnie, nie jak ktoś nie ma w tym doświadczenia. Doradzanie osobie bez doświadczenia , tak na wszelki wypadek jest niewłaściwe. Przytym zgadzam się że transport konia jest zadaniem stresującym dla koniarza i dla konia i trzeba dbać o to żeby nic złego się stało.