Akwarystyka, czyli Holendry, ryby i rybki

smarcik   dni są piękne i niczyje, kiedy jesteś włóczykijem.
06 maja 2012 18:16
Mamy tu jakichś hodowców bojowników?  😉 Kupiłam kilka dni temu dla siostry, ale będę się z nią widziała dopiero za 2 tygodnie więc póki co stoi u mnie. Wpuściłam go do gołego akwarium 25l i tak sobie pływa (stwierdziłam, że skoro w sklepie był w zwykłym kubku to akwa bez bajerów raczej mu nie zaszkodzi). No i mam kilka pytań: Czym karmić? Pan w sklepie dał mi karmę Betta w płatkach, moim zdaniem jest beznadziejna bo większość nie chce opadać a bojo nie chce jeść tych pływających na powierzchni. Po drugie czy muszę kupować filtr, skoro to tylko jeden bojownik w dość dużym (tak mi się przynajmniej wydaje) akwarium? Po trzecie co mogę mu wstawić do środka? Jakieś roślinki, "domki"-kryjówki (jest coś takiego)? Pan w sklepie proponował kupić kulę i sztuczne rośliny ale jakoś mnie to nie przekonywało, zwłaszcza biedna ryba w kuli  🙄 No i jeszcze jedno- kupiłam tego bojka bo spodobał mi się jego kolor, był jasny, płetwy niemalże przeźroczyste z niebieskimi plamkami. Teraz jest już niemalże w 3/4 ciała niebieski, dlaczego?  😀

Przepraszam za głupie pytania, jestem tylko tymczasowym akwarystą  🤣
Czym karmić?

Bojownik jest rybą typowo mięsożerną - najlepszy dla niego będzie żywy pokarm, takie małe robaczki-glisdki, np. wodzień.

Po drugie czy muszę kupować filtr, skoro to tylko jeden bojownik w dość dużym (tak mi się przynajmniej wydaje) akwarium?


Filtr koniecznie! Nie tylko oczyszcza mechanicznie wodę, ale przerabia (poprzez bakterie) trujące związki na inne oraz napowietrza wodę! 25l to malutki litraż. Najlepszy byłby filterek zewnętrzny, może być tzw. kaskada, bardzo dobre są kaskady AquaEla, np. Aquael FZN-1 - nie jest bardzo droga, a nie jest jakąś "chińszczyzną", spokojnie można kupić też używany.

Po trzecie co mogę mu wstawić do środka? Jakieś roślinki, "domki"-kryjówki (jest coś takiego)?


Koniecznie rośliki! Pobierają CO2, wytwarzają tlen, pomagają utrzymać równowagę biologiczną w akwa a także są schronieniem dla rybek. Poszukaj w internecie łatwych w utrzymaniu roślinek (uwzględniając oświetlenie, litraż i powierzchnię dna) Przyda się także roślina pływająca na powierzchni, np. pistia.

Możesz dać do akwa też korzeń - można znaleźć tanio bardzo ładne, a także zrobić samemu, ale ważne, żeby był z drzewa liściastego (najlepszy dąb). Co do zameczków itp. - dla mnie są tandetne, akwarium ma być odzwierciedleniem miejsca gdzie żyją rybki, a w naturze nie ma porcelanowych zameczków 😉 Ale co kto lubi.

No i jeszcze jedno- kupiłam tego bojka bo spodobał mi się jego kolor, był jasny, płetwy niemalże przeźroczyste z niebieskimi plamkami. Teraz jest już niemalże w 3/4 ciała niebieski, dlaczego?  😀


Prawdopodobnie pokazał się jego prawdziwy kolor - wcześniej się pewnie bał, był zestresowany, teraz się wybarwił. Ale pewny nie jestem.


Pytaj - kto pyta nie błądzi 😉
 
A nasza fascynacja 1 centymetrowymi stworzonkami trwa i się pogłębia  😜
Oto krewetka cristal red z naszego 30 litrowej nano akwarium i trzy ujęcia mojej 15 litrowej kostki, która jeszcze kilka dni musi dojrzeć i zamieszkają w niej krewetki, chyba cristal black, czyli biało-czarne.







Julie elegancko 🙂 C. redki ci się rozmnożyły już?
Wiwiana   szaman fanatyk
17 maja 2012 20:52
Julie, a co to za ziele na dnie w prawym dolnym rogu kostki?

Moje 120l skalarowe już nie jest skalarowe, po tym jak ostatni mój skalar po 7 latach życia się zabrał z tego świata. Teraz czas na neonki 😀 Zawsze chciałam mieć duże stado czerwonych neonów....
grzesiek.1993, Te dwie kostki mamy od tygodnia, większą kupiliśmy razem z mieszkańcami, a mniejsza startuje.
A w trójmieście u moich rodziców stoi 60-cio litrowe, w którym red cherry rozmnożyły się podobno jak głupie 😉
Niedługo całe to akwarium czeka przeprowadzka do nas, a oprócz tego chcemy jeszcze jedno duuuuże.

Wiwiana,
Po lewej to mini hemiantus, a po prawej chyba to: http://sklep.roslinyakwariowe.pl/rosliny-akwariowe/rosliny-invitro-zelu/eleocharis-acicularis-invitro-zelu-p-10502.html albo coś bardzo podobnego 🙂
Ależ się u mnie pozmieniało 🙂
Wizja z "drzewami" nie przeszła, teraz mam całkiem chyba ciekawy korzeń z mchem "peacock" i 0,5-1,5 cm mieszkańców - krewetki yellow i 6 mini rybek -microrasbora.

Katharina   "Be patient and trust in the process"
13 sierpnia 2012 16:19
Julie kurczę niepotrzebnie weszłam w ten wątek, bo jak zobaczyłam zdjęcia Twojej 15 litrowej kostki to mi się zatęskniło za akwarystyką  😜 od kiedy pamiętam w domu hodowałam z Tatą pielęgnice, później przerzuciliśmy się na pyszczaki w 170 l zbiorniku  💘  Chyba sobie założę w pokoju takie małe co nieco, korzenie czekają na balkonie  😀iabeł:
asds   Life goes on...
20 sierpnia 2012 12:04
Mam pytanie. Jak oceniacie akwaryści warto kupic ten zestaw roslin do akwarium:

http://allegro.pl/zestaw-135-roslin-z-19-gat-obfita-ilosc-i2574342244.html


Rybka z szklanej kuli bedzie zmieniać lokum na tradycyjne.  I na marginesie co byscie jako towarzysza dla bojownika polecili?
Każdej roślinki dają jeden mały pędzik/listek. Musiałabyś mieć 4000 litrów żeby je osobno i daleko od siebie podhodować. Bez sensu, to wygląda ładnie tylko na tym zdjęciu 😉
asds   Life goes on...
20 sierpnia 2012 13:13
eed dupa...To już do sklepu skoczę i kupię. Zastanawiam sie jeszcze nad takim zestawem startowym do uprawy roslin. Wygląda porzadnie i cen aw porównaniu do Tetry konkurencyjna.
http://allegro.pl/jbl-proflora-start-100-zestaw-nawozow-dla-roslin-i2569016322.html

I cyz stosował ktoś preparaty Easylife?


Ktos możel polecić jakiś fajny sklep z roslinami?
Jak jesteśmy w temacie roślin, to i ja się podepnę, bo chyba dojrzałam do próby utrzymania tego w akwarium.
Jakie roślinki mogę wsadzić do akwarium z aksolotlami? Przypomnę warunki:
- zimna woda (latem max. 20 stopni, poza sezonem ciepłym 16-18 stopni)
- brak naświetlenia (niewskazane, raczej tłumione)
- towarzystwo raczej brojne 😁 (aksiki lubią robić rozpiździaj, więc lepiej, żeby chociaż część roślin była mocniejsza)
Chętnie coś, co obrośnie trochę korzeń. I jeszcze chętniej coś, co nie będzie wymagało ode mnie zbyt wiele 😉
asds, Jakbyś była przelotnie w okolicach Ząbek  lub Targówka, to mamy trochę roślin do oddania. Ładny mech, do niego jakiś korzeń na zbyciu, tzw. gwiazdki i coś tam jeszcze się znajdzie.

Dworcika, Poproszę moją drugą połowę, żeby się wypowiedziała, bo się zna.

edit

Jeszcze dorzucę aktualne focie naszych zbiorniczków wodnych. Tak wygląda ściana naszej sypialni, od prawej :
- 60 litrów, mieszka tam para pielęgniczek ramireza (pan i pani Ramirez, czyli Regina i Roman), 10 rybek amanda, 5 otosków, kilkanaście/dziesiąt(?) krewetek red cherry i różnych ślimaków, głównie helenek.
-moja kostka 15 litrów z krewetkami yellow, które mi się rozmnożyły i już kolejne noszą jajeczka.
-kostka 30 litrów mojego mężczyzny, z krewetkami sakura i cristal red.




Moja 15:


Dworcika Na pewno spróbuj z anubiasem nana i kryptokorynami np. wendtii lub balansae. Są to rośliny, które nie wymagają silnego światła do wzrostu, posiadają także silny system korzeniowy i są gorzkie w smaku, więc nic ich nie zjada. Anubiasy poza tym są bardzo twarde, i odporne na zniszczenie. Jedne i drugie lubią natomiast żyzne podłoże, więc jeżeli masz tylko, żwirek lub co gorsza piasek, to nawet nie próbuj. Chyba, że zrobisz przemeblowanie i dasz ziemię ogrodową pod żwirek. Możesz też spróbować z mchami. Najodporniejszy jest mech jawajski. Może da radę w takich warunkach. Gałęzatka też powinna wytrzymać.
asds   Life goes on...
21 sierpnia 2012 22:09
Julie

ale czadowo one wyglądają!Pieknie urządzone
Perszeron, dziękuję :kwiatek: Gatunki już znam, teraz w wolnej chwili poczytam, żeby się doszkolić jak to ugryźć 😉
asds   Life goes on...
25 sierpnia 2012 16:21
Bojownik juz w nowym, nie skończonym jeszcze akwarium. Dokupiłam mu do towarzystwa 4 żałobniczki i jakieś jeszcze 4 rybki. Powoli zazieleniamy zbiornik.

akwa mi się trafiło od znajomej z odzysku.




Update 🙂

Poniżej akwarium już urzządzone. Jeszcze raz dziękuje  Julie  :kwiatek: :kwiatek: :kwiatek: za wsparcie botaniczne 🙂. Dołączam równiez zdjęcie wylegującego się sprawcy całego zamieszania akwariowego 🙂.



I Kubuś

asds   Life goes on...
04 września 2012 08:57
Dawno nie pisałam a przy okazji podbiję wątek 🙂.


Chce wszystkim gorąco poelcić nawóz Złota Symfonia czy Symfonia Złota. Zakupiłam na allegro. Razem z wysyłką (Butelka 150ml plus strzykawka) wyszło mnie to  około 10-11zł. I musze powiedzieć rewelacja! Stosuje od tyogdnia, rośliny rosna jak szalone. Z sadzonek które dostałam od forumowej Julie juz porobiłam nowe sadzonki, bo mi rosliny powyrastały do samej powierzchni wody!  Polecam!!!
uwazaj, zeby nie przedawkowac symfonii, bo glony po niej rosna szybciej niz rosliny 😉
asds   Life goes on...
04 września 2012 16:36
uwazaj, zeby nie przedawkowac symfonii, bo glony po niej rosna szybciej niz rosliny 😉


No daje wedle zalecenia 3 kropelki na dzień.  Stosowałeś? 🙂
No ładnie wyszło!  😀
Ten mech dość szybko rośnie, będzie jeszcze ładniej.

A my kupiliśmy po bardzo okazyjnej cenie 240 litrowe akwarium i robimy Malawi z pyszczakami!  💃
Fotorelacje w powstawania już wkrótce.

Jakby ktoś z warszawiaków chciał kupić 60, 30 lub 15 litrów (z krewetkami) to info na PW.
Julie, zazdroszczę... do niczego tak nie tęsknię jak do malawi... ehh. No ale nie ma szans na razie na akwa u nas 🙁
Nigna   Warto mieć marzenia...
16 września 2012 13:23
Co do bojowników... mogę do samca kupić glonojada ? Wiem że inne ryby atakuje , ale glonojad raczej nie rzuca się w oczy. Zawsze lubiłam te ryby + czyszczą akwarium. Ale boję się ze bojownik będzie go atakował.

Edit: i jeszcze jedno: czy zaokrąglana przednia szyba akwarium też zniekształca rybom pole widzenia jak kula ?
asds   Life goes on...
16 września 2012 15:34
Nigna


Ja do akwarium z bojownikiem  zymam zalobniczki i bystrzyki i jest spokoj. Na poczatku troche je ganial ale po 4  dniach juz spokoj nastal.
Co do bojowników... mogę do samca kupić glonojada ? Wiem że inne ryby atakuje , ale glonojad raczej nie rzuca się w oczy. Zawsze lubiłam te ryby + czyszczą akwarium. Ale boję się ze bojownik będzie go atakował.

Edit: i jeszcze jedno: czy zaokrąglana przednia szyba akwarium też zniekształca rybom pole widzenia jak kula ?


A do jakiego akwarium ten glonojad? Jeżeli do mniejszego niż 200 litrów to zdecydowanie odradzam. Glonojady to wielkie ryby i męczą się w małych zbiornikach. A jeżeli chodzi o konfliktowość to zależy od samca. Generalnie nie powinien atakować innych ryb, niż samce swojego gatunku lub ryby podobne do swojego gatunku.

Jeżeli chcesz glonożerne rybki, to lepsze od glonajada są otoski. Nie potrzebują aż tak dużego zbiornika ale za to trzeba je trzymać w stadku i wymagają dosyć dobrej wody. Za to z glonami radzą sobie lepiej niż glonojady.

asds wydaje mi się, że to akwarium jest za małe dla żałobniczek i bystrzyków. Są to ryby stadne, a stado się liczy od min. 5 sztuk. Na Twoim miejscu oddałbym te ryby i zamiast nich wpuścił  bojownikowi dwie samiczki, żeby mu się nie nudziło 😉
I zadbać o dużą ilość roślin i kryjówek, żeby samiec nie zamęczył samic, ganiając je w kółko. 😉

Skoro o roślinach mowa, to pochwalę się moim zarośniętym kompletnie baniakiem 🙂

czy to możliwe, że taki brzęczyk uśmiercił mi karasie ozdobne?
http://allegro.pl/pompka-napowietrzacz-brzeczyk-zestaw-20-150l-96l-h-i2608346422.html

Chcąc ratować 2 karasie z oczka wodnego (po tym jak oczko zostało zniszczone i rybki by tam nie przetrwały) wzięłam je do akwarium do domu. Przez pare mc było wszystko ok, po czym zaobserwowałam ich osowienie.. słuchając sugestii "rybaka", który uznał, że powietrza im brakuje, zakupiłam brzęczyk... No i przez trochę się polepszyło, ale po jakiś 2 tyg (im dłużej brzęczyk chodził) rybki...padły.
Wiwiana Piękna kostka, ale ta t folia aluminiowa na dole... 😵

akzzi Brzęczyk pewnie nie miał w tym przypadku nic do rzeczy. Podaj więcej danych, to powiem Ci co najprawdopodobniej było przyczyną zejścia karasi. Ile litrów miało to akwarium, jaki filtr, jaka temperatura, jak często i jak dużo podmiany wody?
Jak rybom brakuje tlenu, to pływają pod powierzchnią i wyglądają jakby próbowały oddychać powietrzem atmosferycznym. Jeżeli były osowiałe to prawdopodobnie zabiły je związki azotu. Ewentualnie zbyt wysoka temperatura. 
Perszeron, to 120 litrów. A folia skrywa przyczynę tego szalonego wzrostu roślin. 😉
120 ❓ Wygląda jak 30 🤣. Pewnie dlatego, że taki misz-masz w środku. Domyślam się, że skrywa ziemie ogrodową, ale są bardziej estetyczne sposoby skrywania tej ziemi. Spójrz na kostkę Julie. Ona też jest prowadzona na ziemi ogrodowej, a folii aluminiowej tam nie ma 😀
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się