[quote author=Zygzak link=topic=1848.msg1675356#msg1675356 date=1359838863]
wg Stachurskiej:
"Konie bułane charakteryzują się czarnym pręgowaniem. Oprócz zawsze występującej tzw. pręgi grzbietowej, u wielu osobników obecne są słabe pręgi na kończynach, przednich, poprzeczne smugi odchodzące od pręgi grzbietowej na szyi i kłębie, rzadziej zdarzają się pręgi na kończynach tylnych i i znaki na głowie, takie jak ciemne końce uszu."
(pogrubienie moje)
tak więc pręga u maści bułanej jest ZAWSZE, pozostałego pręgowania może nie być 😉 i pręga nie jest cechą rasową tylko maścistą. Koniki polskie i hucuły są myszate i bułane dlatego mają pręgę. Koniki polskie mogą być także innych maści, np kasztanowatej (choć nie będą wtedy wpisane do księgi i będą wyłączone z hodowli w rasie - ale to już trzeba do historii rasy się udać) i pręgi mieć nie musi wtedy 😉
Nie masz racji.
Widziałam w życiu bardzo dużo hucułów i koników i nie widziałam takiego bez pręgi (zresztą fiordingi też wszystkie mają pręgi, choć nie widziałam ich aż tak wielu, więc tu nie mogę się upierać). Jeśli takiego znajdziesz, to będę Ci naprawdę wdzięczna, bo mnie to zagadnienie interesuje.
Ale kasztany i gniade u hucułów też mają pręgi, kasztany oczywiście brązową, nie czarną. Nawet jak się człowiek uprze, to na karych też można się jej dopatrzeć (włosy na "prędze" mają intensywniejszą barwę i są bardziej błyszczące). A srokate hucuły mają pręgę na pigmentowanych częściach ciała.
Najbardziej ekstremalny przykład - ten koń jest bardzo pręgowany, ale gniady -
http://www.bazakoni.pl/horse_9109.html[/quote]
Fiordinga bez pręgi nie spotkasz bo u nich wszystkie mają gen bułany, a jeszcze niektóre dodatkowo kremowy.
U koników (masz przykład konia którego wrzuciłam (kary konik), ja na tej klaczy pręgi nie widziałam) i hucułów owszem jest to też cecha rasowa, nie jest powiedziane, że nie jest skorelowana z genem D (zwłaszcza u koników). Są pewne teorie na temat rozróżniania pręgi bułanej od nie bułanej.
To co zauważyłam przeglądając z ciekawości stan koni na styczeń 2011 w Gładyszowie to na populacje w której występuje umaszczenie myszate brak czerwono-bułanego oraz bułanego. Jeżeli w populacji występują umaszczenia myszate muszą występować bułane i czerwono-bułane wiadomo w różnej częstotliwości, ale jednak. Tu porostu tego się nie opisuje.
Jako, że się tym interesuje i jestem dociekliwa oglądałam sobie bliżej konie bardziej interesujące. Maiłam zdjęcia dokumentujące pewne cechy, jednak po awarii komputera przepadły.... Ale do czego zmierzam dopadłam konia Agar, opisanego jako kasztanowatego. Przy bliższym obejrzeniu widoczne były cechy genu bułanego: ruda pręga, pręgowanie na kończynach, ciemniejsza głowa i kończyny, kłoda nieco jaśniejsza, mieszane włosie w grzywie i ogonie. A 2 klacze ( z tych do których miałam bliższy dostęp) które były ewidentnie bułane (płowe) opisano jako jasno-gniade.
Wniosek jest taki, że nie warto polegać na opisach w dokumentacji...bo opisują jak chcą i jak im łatwiej...a żeby stwierdzić czy jeden jest np bułany, a inny gniady z pręga trzeba wiedzieć na co zwrócić uwagę..a jak się nie wie to albo kasztan albo gniady. Już się o tym przekonałam, że nawet wyniki badań można sobie wsadzić bo facet i tak opisze jak mu się podoba.
Dlatego koń którego podałaś jako przykład nie jest dla mnie dowodem, bo przy możliwości obejrzenia go z bliska można coś ciekawego znaleźć, a po samym zdjęciu nie jestem pewna, a niestety dokładniejszego nie znalazłam. Samo rozjaśnienie kłody w stosunku do odcienia szyi, głowy może stawiać znak zapytania, ale tak jak mówiłam z bliska można zawsze coś więcej znaleźć niż na zdjęciu.
Co do moje próby nazwania odcienia myszatych hucułów, wiem, że się tak nie opisuje, a była to próba nazwani ich specyficznego odcienia na podstawie obcej literatury.
Odnosząc się do umaszczeń bułanych bez pręgi z innych ras masz na myśli np takiego konia?:

Często z tego powodu występują takie poglądy, że istnieją bułane bez pręgi...mogę wstawić więcej podobnych osobników..ale one wszystkie są jelenie tylko opisane jako bułane..w tym cały sęk opierania się na opisie, który nie zawsze jest poprawny...prędzej spodziewałabym się spotkania jeleniego z pręgą niż bułanego bez..
[hr]
Biczowa, niestety nie umiem Ci powiedzieć czy rodzą się z tym z nabierają z początkiem siwienia, napisałam co wiedziałam więcej nic nie znalazłam. A ma rodzica siwego?