Nie ogarniasz przeczytania pierwszego postu? To szycia czapraka też nie ogarniesz, no sorry.
Jak w Temacie 😉
w celu unikniecia po raz tysieczny tych samych pytan wklejam tu na prosbe uzytkownikow instrukcje, ktore pojawily sie w watku.
Bierzesz gąbkę tapicerską grubości 1 - 2 cm, zależy od tego, jaki gruby chcesz ten czaprak. Z tej gąbki wykrajasz połówkę czapraka, przymierzając do siodła, aby uzyskać odpowiedni rozmiar. Połówkę odrysowujesz na reszcie gąbki i masz dwa identyczne wykroje.
Kupujesz z metra solidny drelich. Flanela wygląda ślicznie i jest mięciutka, ale niestety dość szybko się przeciera.
Bierzesz po kolei każdy gąbkowy wykrój i fastrygujesz drelich tak, aby dość ciasno przylegał do gąbki po obu stronach. Lepiej weź dwa osobne kawałki materiału na obie strony i zostaw sobie trochę "zapasu " do odcięcia na wypadek, gdyby materiał się przesunął w trakcie szycia.
Teraz najgorsze, czyli pikowanie. Najwygodniej robi się to maszynowo przy użyciu specjalnej nakładki na igłę, którą prowadzi się wzdłuż poprzedniego szwu, aby równo pikować. Cieńszy czaprak możesz pikować w mniejszą kratkę, grubszy w większą albo zrezygnować z kratki i przeszyć tylko pojedynczymi szwami, tak jak czapraki tattini w szkocką kratkę.
Gdy masz już to zrobione, łączysz obie połówki. Zszywasz je złożone jedna do drugiej, jakbyś składała gotowy czaprak.
Teraz czas na taśmy. Możesz kupić gotowe taśmy do obszywania, albo użyć do tego pasków drelichu, tylko wtedy musisz podłożyć krawędzie pod spód. Obszywasz taśmą najpierw szew łączący obie połówki, po obu stronach ( wierzch i spód ), starając się, by grzbiet zbytnio nie wystawał (w ostateczności górny szew można spłaszczyć paroma uderzeniami młotka ). Następnie obcinasz wystające resztki materiału i obszywasz czaprak taśmą po obwodzie.
Jeszcze raz przymierzasz czaprak do siodła i zaznaczasz miejsca na uchwyty do siodła i na popręg. Uchwyty najlepiej zrobić z grubej taśmy, takiej jak na uchwyty toreb i plecaków. Jeśli masz elastyczne nici, wszyj nimi te uchwyty. Opal nitki i czaprak gotowy.
INSTRUKCJA na przykładzie padu VS, pikowanego w pasy;
1. Blankiet gąbki pociąć na 6 kawałów, położyć spodni materiał, gąbkę i alkantarę (materiały powinny mieć kilka cm zapasu w stosunku do gąbki) i spiąć szpilkami, naciągając i wygladzając materiał. Narysować mdłem krawieckim pasy OD LINIJKI w tym wypadku co 15cm.
2. Przepikować jadąc równo po liniach, ważne aby pilnować ciągle materiału, żeby się nie przesuwał wink Analogicznie zrobić drugą połowę.
3. spiąć połowy razem szpilkami, trzeba odnieść się do dolnego rogu padu, w sensie tam złożyć równo, resztę można potem przyciąć wink rysujemy górną linię padu, oraz przód
4.Przeszywamy górną linię padu wink niektórym maszyną trzeba pomóc, bo nie ciągną takiej ilości materiału, więc trzeba ciągnąć samemu, nie ma lekko wink
5. Wycinamy górną linię ok 0,5cm nad linią szycia, oraz przednią na lini. obcinamu też nierówności, i materiał który wystaje na pozostałych brzegach;
6.tniemy alkantarę wzdłuż na 3 pasy szerokości ok 5-7cm
7. Wszywanie lamówki: zaczynamy od dziubka padu, przykładamy materiał prawą stroną do lewej strony padu (foto wink ) i szyjemy aż do narożnika, tam przeszywamy kilka razy przód-tył, aby szycie było mocne;
8.odwracamy pad i od drugiego końca wszywamy lamówkę z prawej strony zawijając ją pod spód na porządaną szerokość
9.szyjemy następną lamówkę zaczynając od brzegu gdzie skonczyliśmy poprzednią ale ym razem początek zawijamy do wewnątrz, a dalej postępujemy analogicznie jak w pierwszej; po przejściu na prawą stronę na końcu wyjdzie ładne zasłonięte zakończenie wink potem robimy 3 lamówkę wink na koniec pożna obszyć całośc od prawej strony jeszcze raz, jest to dodatkowe wzmocnienie.
10. Wszywanie pasa u góry: potrzebny pas alkantary nieco dłuższy niż długośc góry, wszywamy go jak na foto, z jednej a potem z drugiej strony
11.następnie zawijamy pas pod spód i od prawej strony przeszywamy zygzakiem do przodu i do tyłu dość gęsto, zarówno z przodu jak i z tyłu padu
GOTOWE! macie pierwszy pad DIY 😉
Rzeczy potrzebne:
- np. polar/alacantara + siateczka pod skód(niekiedy polar) (miejsce gdzie styka się z koniem)
- gąbka 1,5cm/2cm (wypełnienie)
- czaprak (np. pełny lub wycięty) zależy jaki potrzebujesz inaczej wzór
1.Z materiału(każdego! Polar, krateczka, gąbka) którego chcemy uszyć czaprak odrysowujesz kształt czapraka tylko musisz pamiętać o tym czy chcesz go bardzo pikować czy też nie. Jeśli chcesz bardzo to musisz więcej o jakieś 8-5cm więcej z każdego boku wyciać, a jeśli mniejsze pikowania to, dokładasz 2cm-4cm.
2.Potem chcesz mieć z lamówką to:
a) przykładasz tak jak byś miała już gotowy czaprak( 1/2 czapraka)
b) i część "czapraka"(który nie jest jeszcze zrobiony) przykładasz tzn.
-materiał gąbka materiał
i zszywasz wszystko razem w koło
potem drugą część czapraka tak samo zszywasz
następnie rysujesz sobie np. kwadraty jeśli chcesz mieć taki wzór i pikujesz (szyjesz po tych kwadratach1/2czapraka)
3.Jak skończysz z dwoma częściami to obszywasz lamówką jak chcesz albo dwie warstwy lamówki na raz albo najpierw jedno tak aby szwu nie było widać a potem z drugiej strony. (i tak szew będzie widać, ale jeden<--więcej pracy, ale przy podwójnym zszywaniu czapraka lamówką trzeba pamiętać by mocno naciągnąć lamówkę by ta nie wysunęła Ci się spod maszyny i abyś nie szyła czapraka i jednej warstwy czapraka)
4.Potem sobie łączysz tzn. jak przyłożysz dwie części czapraka to wewnętrzne części materiału! zszywasz a zewnętrzne pozostawiasz.
5.Jak skończysz to ucinasz to na górę chyba że chcesz aby cały wierzch czapraka był z dwóch stron lamówką. Jeśli tylko z górnej strony ma być lamówka do zszywasz oba kawałki czapraka!
6. Na końcu możesz przyszyć sobie przystuły
Lepiej nie umiemy wytłumaczyć.
Czy na derkę przeciwdeszczową hand made nadaje się materiał typu kodura, czy bardziej odpowiedni byłby rip-stop?
kupuje wlasnie tasiemki i rózne dekoracyjne kamyczki, pasecki i pierdółki do naczółków i ...mam problem ;/ po nazwach nie mam pojęcia, zdjecia za słabe... ;/ - jaka jest róznica między taśmą : satynową, poliestrowa, rypsową ???
w ogole o wide same jednolite/we worki nie moge naleźć ozdobnych - np ozdobnym brzegiem jak te ecru - może nie w tym dziale szukam (rękodzielo, szycie....)
a w ogóle to robiłam te ecru biorac miare z cob naczółka.. a mam full konie ;] kto chce naczółek ? ;(
horse_art, rypsowa to chyba coś w stylu parcianej, albo taśmy, z której robi się kantary zwykłe taśmowe (nylonowe). Podejrzewam, że dosyć sztywna jest. Poliestrowa jest podobna. Satynowa to chyba wiadomo 😉
tak, czyyli satyna to to chyba co mam - takie delikatne błyszczące, ale w opisie poliestrowej napisane ze flots się z niej robi - a na zdjęciu wyglada jak satynowa, to może taka satynowa tylko grubsza? może lepsza będzie na to oplatanie naczółków?
a kantary to chyba parciane są, taśma parciana- nylonowa?.
nie no masakra z tym nazewnictwem!!! czuje sie jak na pierwszystch zajęciach z genetyki na studiach gdzie każdy wszsystko wiedział, tylko ja po plastyku i siedziałam jak na wykładzie z chińskiego ;/
horse_art też szukałam ostatnio tych tasiemek z których zrobiłaś naczółki, jest ich pełno, wszystkich kolorów tylko właśnie bez tej ozdobnej niteczki na brzegu... przekopałam całe allegro i kilkanaście sklepów jakie wypluło mi google i tylko jedna tasiemka miała ozdobny brzeg ale była biała więc odpada 😵
bialą tez potrzebuje ...dawaj linka :P
a i najlepiej 20 mm szerokości lub ciupkę mniej. np taka ladna
http://allegro.pl/satyna-satynowa-wstazka-swiateczna-atlasowa-vat-i2774541269.html - no ale 3,5 cm 🤔
znalazlam 2 fajne, szerokie, ale można złożyć, tylko kurde drogie, szczegolnie jak 2 trzeba. musze kogoś chętnego znależć na 2 ozdobne tasmy zlota i srebraną - we wzorki..no sliczne!...albo naczółek z nich😉 bo sama sobie nei sprezentuje jak ma sama tasma i dodatki mnie wyniesc 5 dych ;/ (albo i więcej ;/)
Zelmutek taśma rypsowa W OGOLE nie przypomina taśmy na kantar.
Horse art taśma rypsowa to taka jakby prążkowana w poprzek:

jest ciut grubsza niż satynowe czy atłasowe ale zdecydowanie nie z tych ciężkich jak nośne tylko typowo krawiecka.
o specjalistka 😍
dzieki, tak widziałam na niektórych zdjęciach, ale nie mogłam ocenić jak gruba jest - czy da się poskładać? czy będiz edobrze wygladać?
a poliestrowa? jak to? czym się od satynowej rózni?
Zorilla, o to przepraszam, widocznie ktoś mnie w błąd kiedyś wprowadził 😡
horse_art, satyna, ryps to określenia Splotu tkanin. Satyna - gładki , starannie i ściśle układany, dający w rezultacie połysk. Ryps - właśnie prążkowany diagonalnie (nie tylko, ale często tak). Poliester to nazwa włókna, porównywać można np. z poliamidem, bawełną, lnem. Włókna można spleść/utkać w różne sploty. Trochę trudniej z określeniem "parciana", bo oznacza i splot (prosty, naprzemienny, luźno tkany) i włókno (oryginalnie - len). Zapewne w googlach znajdziesz różne rodzaje splotów. Obecnie prawie wszystkie taśmy/lamówki są poliestrowe (a nie - jedwabne czy bawełniane, choć takie też się zdarzają), ale jeśli chodzi o słowa-klucze rodem z allegro, poliestrowa (splot skośny) oznacza najczęściej taką taśmę, jak do obszywania czapraków, dość grubą, z tkanym ściśle brzegiem. Tak się utarło.
edit: właśnie mi się rozjaśniło czym się różni atłas od satyny. Ano tym która strona jest błyszcząca - wierzchnia czy spodnia.
Horse art tak zdecydowanie rypsowa bezie ładnie wyglądać.
ah, rozumiem - czyli wszystkie "materiałowe" ale nie naturalne (np bawełniane) czy satynowe, rypsowe czy inne są z poliestru - bo chodzi o sposób ułożenia włókien? czyli jak jest tak samo wygladająca jak satynowa opisana "poliestrowa taśma" to to jest to samo?
np :
http://allegro.pl/wstazka-poliestrowa-20mm-x-50mb-16-kolorow-wstazki-i2726406099.html poliestrowe
http://allegro.pl/tasiemki-satynowe-20mm-16kolorow-50m-slub-i2734957473.html - satynowe
oczywiscie wiedziałam że satyna to określenie matowego połysku (jak w farbach np), a poliester to materiał z którego robi się ....chyba wszystko 😉
ale pewności nie miałam czy właśnie w krawiectwie to jakieś przy okazji specjalne, rożne właściwości oznacza (np jak ta rypsowa czy parciana - tez pewnie poliestrowe). dzieki wielkie ! o takie klucze właśnie mi chodzi 🙂 (ale te z linków chyba takie same prawda? raz opisane splotem, a raz materiałem?)
Zorilla - kurcze, a ja wyrzuciłam z zakladek do kupienia 🤔 bede szukać od nowa...
dzieki 😉
a w ogóle to pare jakiś pierdułek wybrałam (tzn tak mi się wydawało), bez duzej ilosci koralików nawet, wszystko złotówke czy kilka zł (jeden klej za 15) i co ? ponad stówa tak licze _ przesyłka;/ oj nie...musze poczekac na jakas kase albo z czegoś zrezygnowac (a nawet nei licze tych 2 za 15 zł /szt ;/)
ale faktycznie - na allegro kilkanascie/dziesiąt metrów kupie za tyle co w pasmanterii metr ;/ (tylko po co mi 50 m tasmy? :ukłon🙂
horse_art, jak na mnie, to oba przykłady to najzwyklejsze wstążki. Takie jak do... kokard. Jako że kiedyś trudniłam się robieniem flots, to... nie polecam. Do niczego. One mają luźny splot, nie trzymają "kierunku", także koszmar do zaprasowania, igła robi potężne dziury. No takie cienkie powiewające wstążeczki jak przy marnych flots, szybko wymiętoszone i brudne. Warto chyba szukać atłasowych o wzmocnionych tkaniem brzegach (z matowym "rąbkiem"😉.
teraz już w ogóle boje sie kupić przez neta (w sensie bez macania) bo satynowe i atłasowe sa zamiennie używane albo i łącznie
np.: allegro.pl/wstazka-atlasowa-tasma-satynowa-32m-wstazki-swieta-i2781577307.html
znajac moje szczescie nie trafie na takie fajne grube jak do flots tylko wlasnie takie cieniutkie ;/
jak fachowo nazywają się takie ozdobne sznureczki wykorzystywane przy lamówkach czapraków?
ooo! ja ci odpowiem, nawet podlinkuje przykładowy bo trafiłam i chyba do naczółka jakiegoś wykorzystam 🙂
http://allegro.pl/sznurek-krecony-7mm-z-lureksem-zloty-srebrny-0-5m-i2713853055.html z lureksem znaczy z metalizowanym czymś błyszczącym
a tak jako sznurek kręcony w "rękodzieło" , "szycie" znajdziesz 🙂😉)
deborah, właśnie w związku z moim ostatnim odkryciem - Atłasowych 🙂 Bo w satynie strona lśniąca jest stroną "lewą".
ależ wy mi już mętlik w głowie zrobiłyście no....
a jeszcze w opisach aukcji jest "taśma/ wstążka atłasowa, satynowa" - jakby to to samo było ;/
a że i tak nie ma wyboru, będę szukać czegokolwiek co ma 20mm szerokości ;] (b.mało takich, a cieńsze -np. 10mm i mniej ....nie wiem czy dobrze wyglądają...mam wątpliwości natury estetycznej)
horse_art, deborah w linku pokazała właściwą, jeden pies czy satynowa, czy atłasowa
Szerokość - 18 mm albo 20, a faktycznie niełatwo je tanio kupić. Za to bywają w niezłych pasmanteriach. Kiedyś w Policach na starym rynku była fajna pasmanteria, jak nie dwie. Są nadal?
takie właśnie znalazłam - tak wyglądają , lepiej nie będę wnikać w nazwy bo mózg mi wyparuje i jeszcze się zniechęcę 😉
hehe, zapomniałam że ty miejscowa 🙂
w policach byłam na ryneczku - pomijając, że straszliwie drogo (i tylko na metry) to nie ma 20 mm, na starym rynku nie znalazłam (a podobno była przy głównej)- może już nie ma? tej na osiedlu też nie ma.
w szczecinie w "fali" jest - bardzo dużo mają na allegro wystawione - polowa ceny co w policach (tak po naprasowankach patrząc). Ciekawe czy w stacjonarnym takie same? Tylko pojechać tam dla mnie to wyzwanie - nie ma kiedy "przy okazji", a specjalnie to koszt taki, że połowę zakupów zrobię na necie za to 😉
Hejka planujecie coś na święta? 👀
Ja myślałam żeby kupić taki najprostszy nylonowy kantar (20zł) podszyć go jakimś futerkiem i po doszywać gwiazdki 😀
dobra, to jeszcze jedno pytanie nazwowo- techniczne
"jak się może nazywać taki materiał matowy, szorstki jak skórka brzoskwini troche? (ale nie alcantra) taki no ...z meszkiem. kołnierzyki czasem z tego chyba bywają?
i czy są takie dostępne jako taśmy? 😉
dzięki! to prawie ostatni raz 🙂
Kamilaa, nie moje, ale hand made (choć projekt skradziony i to nawet oficjalnie napisane i zdjęcie katalogowe wstawione)-ale trzeba doceniać twórczość i pomysłowość na zarobek 🙂
http://allegro.pl/nauszniki-dla-konia-renifer-swiateczne-hand-made-i2777489958.html
horse_art, aksamit? a taśma to aksamitka?