Opis ogłoszenia:
Ogier Dolar
Rasa: polski koń sportowy (sp)
Maść: karosrokata (homozygota Tobiano - To/To)
Wymiary: 174-212-22
Bonitacja: 14+4+14+7+7+8+15+14 = 83pkt.
Nr wpisu do księgi: 74 G Łd
Nr paszportu hodowlanego: 616009592015913
Ojciec: Antek (wlkp – karosrokaty) po Antyk (wlkp) od Akcja (wlkp)
Matka: Diateza (sp – karosrokata) po Arnold (śl) od Duża Łata (wlkp)
Data urodzenia: 2013-06-07
https://baza.pzhk.pl/horse/id/1034238.html
Dolar jest jedynym srokatym ogierem w księgach prowadzonych przez PZHK (wlkp, sp, młp), który jest homozygotą w locus Tobiano (genotyp To/To). Jest to jedyny szlachetny ogier polskiej rasy, który gwarantuje w 100% przekazanie srokatej maści bez względu na maść klaczy. Badanie genetyczne zostało wykonane w Laboratorium Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Dodatkowo Dolar jest jednym z nielicznych przedstawicieli karosrokatej maści w Polsce.
Ojcem Dolara jest wielkopolski ogier Antek po Alarm od Akcja po Mandaryn. Matką ogiera jest klacz Diateza sp po Arnold śl. od Duża Łata wlkp po Sternik. Arnold jest synem ogiera Palant śl. (po Enzian old). W rodowodzie Dolara, od czwartego pokolenia, pojawiają się konie pełnej krwi angielskiej: Nemrod xx, Sotis xx, Zefir xx, Oltis xx.
Ogier Dolar zdał próbę dzielności ogierów po zaprzęgowym ZT w Książu w 2016r, dzięki czemu uzyskał licencję PZHK.
Jest to koń wysoki, o poprawnej budowie, a jednocześnie wspaniałym charakterze, który przekazuje swojemu potomstwu. Uzyskał aż 83 punkty bonitacji. Obecnie w bazie PZHK widnieje 143 potomków tego ogiera, a liczba ta ciągle rośnie. Z rocznika 2024 (na styczeń 2025) opisanych jest już 18 źrebiąt. Kilka koni po Dolarze jest także opisanych w związku AES. W bazach koni można prześledzić, że całe jego potomstwo jest maści srokatej. Potomstwo na ostatnich zdjęciach.
Warunki stanówki 2025:
1. Oferujemy tylko krycie naturalne.
2. Cena stanówki w sezonie 2025 wynosi 900 zł. Płatna jednorazowo dla danej klaczy podczas jednego sezonu. W przypadku braku źrebności, dokonywane są kolejne próby zaźrebiania - do końca danego sezonu.
3. Nowy sezon rozpoczyna się wraz z początkiem roku kalendarzowego i trwa do ostatniego dnia roku kalendarzowego.
4. Istnieje możliwość pozostawienia klaczy na czas krycia. Przyjmowane będą tylko klacze zdrowe i będące w rui.
5. Zachęcamy do wykonania badania USG przed przywiezieniem klaczy w celu stwierdzenia właściwego momentu krycia. Istnieje możliwość sprowadzenia weterynarza na życzenie właściciela klaczy.
6. Właściciel klaczy zobowiązany jest do dostarczenia paszportu klaczy w dniu pierwszego krycia w celu wypisania świadectwa krycia.
7. Prowadzący punkt kopulacyjny zobowiązuje się do należytej opieki nad klaczą podczas jej pobytu, jednak nie ponosi odpowiedzialności za wydarzenia losowe.
8. Zgłoszenie klaczy na stanówkę jest równoznaczne z zaakceptowaniem powyższych zasad.
Adres: Żelisław 3, 98-235 Błaszki (85km – Łódź, 175km – Poznań, 140km – Wrocław) - granica pomiędzy województwem łódzkim a wielkopolskim